Wycieczka edukacyjna: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Krakowie | 4.04.2019

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do udziału w bezpłatnej wycieczce edukacyjnej do Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Uczestnicy wycieczki zostaną oprowadzeni przez przewodnika po Izbie Pamięci. Zobaczą również sale ćwiczeniowe, udostępniane młodzieży i seniorom na zajęcia gimnastyczne. Wycieczka jest organizowana w ramach cyklu PodróżujMY z S@S Sekcji Krajoznawczej Szkoły @ktywnego Seniora.

Miejsce spotkania: ul. Marszałka J. Piłsudskiego 27, 31-111 Kraków
Termin: 4 kwietnia 2019 r. (czwartek)
Godzina 11.00 -12.00

Zgłoszenia: Formularz zgłoszeniowy

Dodatkowe informacje o Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” w Krakowie

W drugiej połowie roku 1866, wzorując się na powstałym wcześniej „Sokole” czeskim, utworzone zostało we Lwowie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Pomimo trudnych warunków, szczególnie w zaborze rosyjskim, ruch sokoli rozwijał się bardzo dynamicznie i w okresie przed I wojną światową powstało kilkadziesiąt okręgów i kilkaset gniazd zrzeszających kilkadziesiąt tysięcy członków, a w okresie międzywojennym działało około tysiąca gniazd sokolich w okręgach zgrupowanych w sześciu dzielnicach.
Pełna reaktywacja krakowskiego „Sokoła” nastąpiła dopiero w roku 1989, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Powstała sekcja tenisa ziemnego, kung-fu, narciarska i żeglarska. Działa również „Zwarta Brać Sokoła”. Jest to grupa aktywnych seniorów, którzy od wielu lat spotykają się na zajęciach z gimnastyki (niedawno grupa ta obchodziła Jubileusz 20-lecia istnienia; założycielką była druhna Halina Brzezińska).

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. W trakcie wycieczki wykonywane będą zdjęcia w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Osoby biorące udział w wykładzie powinny posiadać ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie – można ją uzyskać bezpłatnie na podstawie dokumentu tożsamości w Punkcie Rejestracji Czytelników (parter, pok. nr 6) i Artetece WBP w Krakowie. Uczestnictwo w wycieczce oznacza akceptację Regulaminu Imprez Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s