Wycieczka edukacyjna: Ogrody Cystersów w Krakowie-Mogile | 24.05.2018

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do wspólnego zwiedzania z przewodnikiem Ogrodów Opactwa Cystersów w Mogile. Wycieczka jest organizowana w ramach cyklu PodróżujMY z S@S Sekcji Krajoznawczej Szkoły @ktywnego Seniora

Miejsce spotkania: Furta Opactwa Cystersów w Mogile, ul. Klasztorna 11, Kraków (Nowa Huta); dojazd własny
Termin: 24 maja 2018 r. (czwartek)
Opłata przewodnika: dowolny datek na utrzymacie ogrodów i przyklasztornych zabudowań

Zgłoszenia: Brak wolnych miejsc

Cystersi zawsze uprawiali ziemię. Było to związane z regułą zakonu. Ich ogrody mają charakterystyczny średniowieczny układ urbanistyczny. Ogród w Krakowie-Mogile obfituje w kwiaty, owoce, warzywa, drzewa owocowe i ozdobne, a nawet zioła. Część użytkowa ogrodu nawiązuje do dawnych ogrodów klasztornych. Uprawiane tam pomidory, marchew, sałata, buraczki, selery, pory i inne warzywa trafiają do klasztornej kuchni. Podobne zastosowanie mają zioła. Na uwagę zasługuje proso jerozolimskie (nazywane łzami Hioba), którego ziarna służą do wyrobu paciorków różańca. Ogród to także potężne drzewa i krzewy- lipy, topole, akacje, wierzby i dęby, a także grusze, śliwy i brzoskwinie. Ciekawostką botaniczną jest katalpa i metasekwoja chińska. Spacerując po alejkach ogrodu Opactwa Cystersów można zanurzyć się w ciszy i śpiewie ptaków, zapominając o zgiełku pobliskich ulic.

Uwaga: Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy na bieżąco, poprzez formularz zapisu. Osoby biorące udział w wycieczce powinny posiadać ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie — można ją uzyskać bezpłatnie na podstawie dokumentu tożsamości w Punkcie Rejestracji Czytelników (parter, pok. nr 6) i Artetece WBP w Krakowie. W trakcie wycieczki wykonywane będą zdjęcia w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wycieczce oznacza akceptację Regulaminu Imprez Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s